Teatr Stary w Krakowie

Teatr Stary (fot. Ludvig14, Wikipedia)

Kraków to miasto kultury, zarówno tej nowoczesnej, ale znajdziemy tam też miejsca, w których pielęgnuje się historyczne wartości tego miasta. Jednym z takich miejsc jest Teatr Stary założony w 1781 roku, to drugi najstarszy teatr w Polsce. Znaczenie jakie ma dla polskiej kultury podkreśla fakt podległości bezpośrednio, obok teatrów w Gdańsku i Warszawie, ministrowi kultury. Należy też do organizacji Mitos21, która skupia najważniejsze sceny w europie. Mieści się przy Placu Szczepański u zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagielońskiej. Na jego deskach grało wielu znanych aktorów w tym Helena Modrzejewska.

Historia Teatru

Dzieje Teatru Starego można podzielić na trzy okresy. Założony w 1781 roku został przeniesiony w obecne miejsce (Jagielońska 5) w 1799 roku. I od tego czasu popularność teatru i jego ranga rosły do 1893 roku. Grano tutaj ambitny repertuar, występowała Helena Modrzejewska, której teatr do dzisiaj nosi imię, rozwijała się tzn. „szkoła krakowska”. Teatrem kierował w tym czasie Stanisław Koźmian znany publicysta i literat.

Pod koniec XIX wieku znaczenie Teatru Starego bardzo spadło, głównie za sprawą powstania nowego Teatru im. Słowackiego. Przejął on większość widowni a w teatrze przedstawienia odbywały się tylko okolicznościowo. Trzeba przyznać, że budynek nowo powstałego teatru prezentował się niesamowicie i elegancko. Na początku XX wieku Teatr Stary przebudowano – dodano miejsca na restauracje i powierzchnie handlowe.

Działalność teatralną wznowiono po II Wojnie Światowej, jednak na nowo Teatr Stary rozkwitł w latach 50-tych kiedy dyrektorami byli Roman Zawistowski i Władysław Krzemiński. Od tego momentu na scenie teatralnej wystawiano wiele dzieł z dramatu polskiego i światowego. W 1991 roku nadano mu status Teatru Narodowego, co zwiększyło jego rangę i to nie tylko w Krakowie oraz rozbudowało nazwę – obecnie pełna nazwa brzmi Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej.

Teatr Stary obecnie

Obecnie Teatr dysponuje pięcioma scenami, na których wystawiane są spektakle – Duża, Kameralna, Nowa, Heleny, Strefa Be. Wszystkie sceny mieszczą się w głównym budynku teatru poza kameralną, która znajduje się przy Starowiślanskiej 21.

Teatr głęboko sięga do swojej ponad 200-letniej historii. Ma świetny zespół aktorów a reżyserowie wystawiają zarówno dzieła klasyczne, ale nie boją się sięgać do nowoczesnych przedstawień i przedstawiania w świeży sposób starych dzieł. W ramach działań teatru odbywają się też dwa festiwale – baz@rt i re_wizje.

Kontakt

Narodowy Stary Teatr
im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5