Rynek Gówny - Sukiennice, Kraków

Rynek Gówny – Sukiennice (fot. Jorge Lascar, Wikipedia)

Rynek w Krakowie znajdujący się na starym mieście od początku swojego istnienia był miejscem spotkań społeczności. Miało tu miejsce wiele ważnych historycznych i politycznych wydarzeń. Był też ważnym ośrodkiem handlowym miasta, który otaczały kamienice kupców i ważnych urzędników. Do dziś jest ważnym miejscem dla społeczności, spotykają się tu artyści, studenci, turyści zwiedzający zabytki. Do dziś jest też miejscem handlu choć w zupełnie innej niż dawniej formie. Na rynku i wokół mieszczą się liczne kawiarnie, knajpy i restauracje. Organizowane są imprezy kulturalne, festiwale, koncerty czy targi.

Powstanie rynku w Krakowie związane jest z lokowaniem miasta na prawie Magdeburskim. To właśnie w 1257 roku wytyczono plac o wymiarach 200 m x 200 m i odchodzące od niego ulice. Zgodnie z tymi zasadami całość tworzy kształt szachownicy, z małymi wyjątkami dostosowującymi kształt ulic do istniejącej już zabudowy. Przez rynek prowadzi Droga Królewska, rozpoczynająca się przy Bramie Floriańskiej i kończąca na Zamku Królewskim. Ulica Grodzka, fragment tej trasy, jest właśnie wyjątkiem od szachowego kształtu ulic. Do rynku przylega też plac z Kościołem Mariackim, który powstał przed lokacją Krakowa.

Zabytkowe miejsca

Kościół Mariacki w Krakowie

Bazylika Mariacka (fot. Pawel Pacholec, Wikipedia)

Jeden z zabytków jakie znajdziemy na krakowskim rynku już wymieniliśmy to pochodzący z XIII wieku Kościół Mariacki. Ta budowla jest jednym z symboli Krakowa a hejnał jaki grany jest z jednej z wież należy do najbardziej rozpoznawalnych symboli. Między Placem Mariackim a Małym Rynkiem znajduje się jeszcze jeden Kościół św. Barbary (wiek XIV). Z nieistniejących miejsc warto wymienić cmentarz Mariacki, który został zlikwidowany w 1796 roku.

Jedynym elementem ratusza miejskiego, który ocalał przed wyburzeniem jest 70-cio metrowa wieża ratuszowa. Położona w południowo-zachodniej części rynku w pobliżu sukiennic udostępniona jest do zwiedzania dla turystów. Ratusz powstały na przełomie XIII i XIV wieku wyburzono w 1820 roku. Był siedzibą władz miasta, a cały zespół budynków ratuszowych obejmował – odwach, spichlerz i arsenał miejski, więzienie, Dom Notariusza i Ławników.

Sukiennice w Krakowie

Sukiennice w Krakowie (fot. Rj1979, Wikipedia)

Kolejny ważny zabytek na rynku to Sukiennice, które uległy na przestrzeni wieków tak wielu przemianom, że dziś już zupełnie nie przypominają tych pierwotnych. Jedno co się nie zmieniło to ich przeznaczenie, od początku są miejscem handlu. Pierwotnie były podwójnym ciągiem kramów, które w XIV wieku Kazimierz Wielki rozbudował i kształtem zaczęły przypominać dzisiejsze. Największą transformacje przeszły w XIX wieku (porządkowanie rynku), kiedy rozebrano kramy i przybudówki wokół Sukiennic a sam budynek przebudowano. Obecnie sprzedaje się tu głównie pamiątki, cepelię czy biżuterię.

Podziemia rynku

W podziemiach rynku w 2010 roku otwarto muzeum Podziemia Rynku Głównego. To niesamowite miejsce przeniesie nas w czasy średniowiecznego Krakowa. W podziemiach odsłonięto mury dawnych budowli, kamienne trakty, które niegdyś jeździły koła wozów, wodociągi czy cmentarzyska. To wszystko uzupełniono przedmiotami znalezionymi w czasie badań archeologicznych, rekonstrukcjami 3D, makietami i manekinami. Bilety w cenie 19 zł (ulgowy 16 zł). Muzeum czynne jest od godz 10:00.

Warto też wspomnieć o Kościele św. Wojciecha, który mieści się na krańcu rynku blisko ul. Grodzkiej. Historia tej świątyni sięga przełomu X i XI wieku, kiedy badania archeologiczne odsłoniły murowaną budowlę. Tradycja mówi o jeszcze starszej, drewnianej świątyni, w której kazania miał głosić św. Wojciech. Obecny styl barokowy został nadany podczas przebudowy w XVII i XVIII wieku.

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza (fot. Jlascar, Wikipedia)

Większość osób, która umawia się na rynku jako miejsce proponuje Pomnik Adama Mickiewicza. Ten odsłonięty w 1898 roku pomnik jest charakterystycznym miejscem na krakowskim rynku. Często na stopniach można spotkać siedzących studentów, turystów. Jest też miejscem, gdzie organizowane są uroczystości, manifestacje i spotkania tematyczne.

Imprezy i wydarzenia

Społeczny aspekt rynku nie zmienił się praktycznie od początku jego istnienia. Na rynku kwitło życie towarzyskie, organizowano imprezy i handlowano. Te aspekty towarzyszą nam do dziś. Rynek w Krakowie to miejsce, gdzie każdego roku odbywają się cykliczne imprezy, niektóre z nich mają już kilka wieków (większość kilka, kilkanaście lat) tradycji.

 • Targi Wielkanocne (marzec-kwiecień),
 • Inauguracja juwenaliów (maj),
 • Pochód Lajkonika (pierwszy czwartek po Bożym Ciele),
 • Intronizacja Króla Kurkowego (czerwiec),
 • Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Wojskowych (czerwiec),
 • Parada Smoków (czerwiec),
 • Targi Cepeliada (sierpień),
 • Targi Bożonarodzeniowe (grudzień),
 • Konkurs szopek (grudzień).

Krakowski rynek był też miejscem, gdzie działy się ważne wydarzenia historyczne. Był przecież stolicą Polski do końca XVIII wieku. Poniżej kilka przykładów:

 • Hołd Pruski 1525 rok,
 • Przysięga Tadeusza Kościuszki 1794 rok,
 • Wjazd Księcia Józefa Poniatowskiego 1809 rok,
 • Rewolucja Krakowska 1846 rok.

Jak widać pomimo upływu ponad 750 lat od momentu powstania rynku w Krakowie dalej jest to miejsce ważne dla wszystkich mieszkańców. Jest symbolem, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. Zabytki tej historii są chętnie odwiedzane przez turystów, którzy przybywając do Krakowa w większości kierują swoje pierwsze kroki właśnie na rynek znajdujący się na starym mieście.