Szukając ciekawych miejsc do obejrzenia w Krakowie warto skierować swoje kroki do Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagielońskiego. To założone w 1946 roku muzeum przeniesie nas w świat funkcjonowania dawnej apteki. Można tutaj zobaczyć jak przygotowywano lekarstwa, gdzie je przechowywano oraz jak obsługiwano współczesnych klientów. Muzeum mieści się przy ulicy Floriańskiej 25.

Muzeum w kamienicy

Muzeum Farmacji w Krakowie

Muzeum Farmacji (fot. Reytan, Wikipedia)

Pierwsze muzeum założone przez pierwszego dyrektora Stanisława Pronia znajdowało się w kamienicy przy ulicy Basztowej 3. Dopiero w latach 80 przeniesiono je w obecne miejsce do kamienicy przy ulicy Floriańskiej. Sama w sobie jest zabytkiem, w wybudowanej w XV wieku kamienicy zachowały się stare sklepienia piwnic, renesansowe belki i freski. Muzeum zajmuje wszystkie pięć pięter kamienicy wraz z piwnicą co odzwierciedla funkcjonowanie aptek w dawnych czasach.

W piwnicach bowiem przechowywano materiały, którym służył brak światła oraz duża wilgotność. Magazynowano tam przede wszystkim wosk, oliwę, wino czy naftę. Ciekawie rysuje się sprawa wykorzystania wosku, który służył do wyrobu maści i plastrów, ale głównie używano go do wyrobu świec. Apteki były ich głównym dostarczycielem, a były one wtedy głównym źródłem światła. Później zastąpiła je lampa naftowa, a potrzebna do nich nafta również była produkowana w aptekach.

Na strychu, gdzie było sucho, suszono i przechowywano zioła do wytwarzania lekarstw. Znajdziemy tam płachty do suszenia, krajalnice oraz sita. Tak przygotowane zioła trafiały najczęściej pod prasę, która wyciskała z nich soki. Do dziś w muzeum możemy obejrzeć kosze, szafy z szufladami służące do przechowywania różnego rodzaju ziół.

Sprzęty używane przez aptekarzy

Sprzęt aptekarski (fot. http://www.muzeumfarmacji.pl)

Na pozostałych piętrach mamy zaprezentowane głównie sprzęty i materiały (jest np. zasuszony krokodyl) używane przez aptekarzy w tamtych czasach. Naczynia, w których przechowywano lekarstwa, są swoistymi dziełami sztuki. Zobaczymy również przyrządy, które służyły obsłudze klientów. Jest tam elektroniczne urządzenie do sterylizacji recept mające chronić aptekarzy przez zarażeniem się bakteriami z recept. Znajdziemy odważniki, których kształt wskazywał na ich wagę, z małymi modyfikacjami używane są dziś w całej europie. Jest też biblioteka ze starymi zielnikami, książkami medycznymi i farmaceutycznymi oraz dokumenty na temat znanych polskich farmaceutów.

Naprawdę warto się tam wybrać bo już sama wystawa jest ciekawa a dodatkowo możemy zobaczyć jak kiedyś produkowano lekarstwa. Dziś są od tego fabryki, a kiedyś każdy lek był przyrządzany z osobna przy użyciu skomplikowanej aparatury.

Kontakt

Cena za bilet wstępu to 9 zł (ulgowy 6zł).